Cesta: Úvod / Valašský rok 2018 / Masopust


Masopust

Termín od:03.02.2018
Čas od:9.00 - 16.00

  Kde: Dřevěné městečko

 

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

 

Vás zve na tradiční MASOPUST

Masopust je část roku mezi svátkem Tří králů a a Popeleční středou, kterou začíná postní doba před Velikonocemi. Na Valašsku to byl čas muzik, bálů, škubaček peří, přástek i sousedských besed. A byl to i čas, kdy si mohli lidé na hospodářství trochu odpočinout. Jarní práce dosud nenastaly a z minulého roku dokončovali jen drobné práce.

Nejveselejší a nejrozjařenější byly poslední dny masopustu, kterým se na Valašsku říkalo fašank, ostatky nebo končiny. Od neděle odpoledne do úterní půlnoci si každý dopřával zpěvu, tance a pokud možno i dobrého jídla a pití. Vždyť právě v těchto dnech bylo nejvíce zabíjaček.

Součástí závěru masopustu byly a dodnes mnohde jsou obřadní obchůzky s rejem maškar. Masky tančily u každého domu s hospodyní i hospodářem aby úroda byla bohatá a hospodářství se dařilo. Vykoledovali si tak koblihy, slaninu i peníze. Obyčejů a zvyků v tyto poslední dny bylo mnoho a tak se v každé vesnici slavil fašank trochu jinak.  V muzeu uvidíte, jak se na Valašku masopustní obchůzky slavily dříve, v podání místního folklorního souboru „Radhošť“ i to jak se slaví dnes. Členové Sboru dobrovolných hasičů z Francovy Lhoty předvedou, jak obcházejí každoročně na fašanky domy ve své obci. 

Masopustní obchůzky jsou ve své podstatě všude na Moravě stejné, ale přesto se od sebe liší. Abychom návštěvníkům ukázali i zástupce z jiné etnografické oblastí masopustní zvyky z Podluží, části Moravského Slovácka, předvede v ukázce dnešního pojetí obchůzky Slovácký krůžek z Poštorné – Koňaré.

Nezbytnou součástí masopustního jídelníčku byly smažené koblihy, které najdete v nabídce stánkařů i „boží milosti“, které můžete ochutnat v Billově domě, kde je hospodyně každoročně smaží na kamnech.

Protože se všude veselé a rozverné masopustní období uzavíralo večerní zábavou, na kterou zvávala muzika hrající na návsi, v Dřevěném městečku bude po celý den hrát dechová hudba „Horňané“ z Horní Bečvy.

Touto večerní zábavou masopust končil. Na ni byla v parodii pohřbu za „velkého“ pláče ze sálu vynesena basa nebo figurína a „slavnostně“ pohřbena. To vše na znamení toho, že čas nevázaného veselí definitivně skončil a nastal čas půstu. Ukázky „Pochovávání basy“ se na konci pořadu ujme skupina z Francovy Lhoty.

 

V sobotu 3. 2. 2018 od 9.00 do 16.00 můžete v Dřevěném městečku ke kulturnímu programu přidat i ochutnávky výtečných zabijačkových produktů, kterou pro vás připravili mistři řeznického řemesla.

Valašské muzeum dlouhodobě spolupracuje s řeznickými firmami, které právě na Masopust do muzea přijíždějí s prezentací vlastních výrobků a účastní se i dvou profesionálních soutěží.

Letos proběhne v rámci pořadu už

21. ročník soutěže řeznických firem „O nejlepší valašskou klobásku

11. ročník soutěže řeznických firem „O nejlepší valašskou tlačenku

Návštěvníci mohou nabídku řeznických firem ocenit v laické anketě: „O nejlepší řeznický stánek“

Ke vstupence do muzea proto až do 12 hodin dostanou návštěvníci slosovatelný kupon. Pokud se budou chtít ankety zúčastnit, musí polovinu kuponu vhodit do 13 hod. do krabičky na tom řeznickém stánku, který budou chtít pozitivně ohodnotit. Druhou polovinu je třeba si uschovat. 

Z lístků vhozených do krabičky ve stáncích budou v 14.00, po vyhlášení výsledku soutěží, vylosováni dva výherci. Pokud na balkon fojtství přinesou druhou polovinu kuponu, připadne jim:

          1. cena - vepřová kýta věnovaná do této soutěže MP Krásno, a. s. z Valašského Meziříčí

          2. cena – šunka Mandolína darovaná firmou Váhala a spol s r. o. z Hustopeč nad Bečvou

  

Program:

09:00 Vyhrává dechová hudba Horňané

10:00 Slavnostní zahájení pořadu z balkónu fojtství a vyhlášení soutěží

10:30 Masopustní obchůzky z Valašska – SDH Francova Lhota a VSPT Radhošť

11:00 Obchůzky z Moravského Slovácka – SK Koňaré z Poštorné

11:30 Vyhrává dechová hudba Horňané

12:30 Obchůzky z Moravského Slovácka - SK Koňaré z Poštorné

14:00 Vyhlášení výsledků soutěží + losování výherce vepřové kýty a šunky Mandolína

14:30 Masopustní obchůzky z Valašska – SDH Francova Lhota a VSPT Radhošť

15:00 Pochovávání basy - SDH Francova Lhota

16:00 Ukončení pořadu

Změna programu vyhrazena!

 

VSTUPNÉ: základní - 80 Kč, snížené - 60 Kč, dětské - 40 Kč, rodinné - 160 Kč

 

VSTUPENKY NA MASOPUST je možno zakoupit  v předprodeji  od 27. 1. 2018, v době od 10.00 do 15.30 na pokladnách muzea v objektu Sušák (29. 1. 2018 – pondělí – zavírací den)

 

   

Plakát na akci          Program akce

 

 

 Režie: Bc. Milena Bahounková; 420 571 757 148; +420 603 209 803Jazykové verze

  • Čeština
  • Deutsch
  • English