Cesta: Muzeum / Prohlídka muzea / Mlýnská dolina / Objekty Mlýnské doliny / Hamr z Ostravice


Hamr z Ostravice

Hamr postavený v Mlýnské dolině je rekonstrukcí hamru z Ostravice z první poloviny 19. století. Vybavení hamru (hamerní kladiva, dmychadlo i brus) pochází z hamru v Nemílkově, okres Klatovy. V ostravickém hamru se totiž nedochovalo.

Hlavními součástmi našeho tzv. chvostového hamru, postaveného na zapuštěném roštu, jsou tři vodní kola, skříňové dmychadlo, vhánící vzduch do dvou výhní, a vlastní hamerní stroj, složený z žulového okutého tělesa a dvou železných hamerních kladiv, zdvihaných úhozy ozubené hřídele, poháněné vodním kolem. Hamerní kladiva dopadají na kovadlinu, která je zapuštěná do velkého špalku, pod kterým je vrstva březového proutí, zabezpečující pérování. Kovář vkládá rozžhavené železo pod kladivo na kovadlinu. Brusič seděl na lavici a celou svou vahou tlačil na broušenou věc. Drobnější úpravy dělá kovář na kovadlině vedle výhně, příp. na špalku s nůžkami na stříhání železa.

Ostravický hamr sloužil k výrobě pluhů, os ke kolům a dalšího nářadí. Pro udržování ohně se používalo dřevěné uhlí, které se zhotovovalo v milířích z bukového dřeva. Vydává dostatečný žár a neobsahuje síru, která vadí při svařování v ohni.

Vedle hamru je "šalanda", místnost, kde kovář odpočíval. V hamerní kovárně najdeme ještě dnes kovářského mistra.
Jazykové verze

  • Čeština
  • Deutsch
  • English